6 rzeczy o Vaucoupin, o których chcesz wiedzieć…

1, Czym jest Vaucoupin

Mało znana, nawet dla fanów Chablis apelacja 1er Cru, która wyróżnia się na półkach sklepowych niską, a czasem wręcz śmieszną ceną jak za wina Premier Cru.

2. Lokalizacja

Vaucoupin jest niejako osamotnioną wyspą Premier Cru na południowo-wschodnim krańcu rejonu, na prawym brzegu rzeki Serein. Do najbliższych  Premier Cru –  Vosgros i Mont de Milieu jest daleko… malownicze winnice są otoczone  parcelami produkującymi wina w  zwykłej apelacji Chablis. Winnice 1er Cru zajmują około 40 hektarów,  stromych, spoglądających na południe zboczy. Południowa ekspozycja sprawia, że panuje tutaj większe nasłonecznienie, a co za tym idzie złagodzenie zimnego klimatu Chablis. Jeśli dodamy do tego w podłożu mityczny wapień kimerydzki (co pozwoliło zakwalifikować Vaucoupin do wyższej klasyfikacji) to otrzymamy świetne miejsce do uprawy winorośli pod wybitne wina.  Chciałbym jeszcze dodać, że mówiąc o stromych zboczach mam na myśli naprawdę strome zbocza – często nie osiągalne dla maszyn, a jedynie dla człowieka – zbiory w tej apelacji są niemal wyłącznie ręczne.

3. Charakter wina

W teorii wszystko co najlepsze – dobre nasłonecznienie ma dawać cytrusową świeżość, a gleba bogata w wapień kimerydzki chłodną mineralność. Tak jest w teorii. W praktyce bywa różnie. Ja się zawiodłem. Ani to świeże, ani mineralne. Nie czuć ducha i ciała Chablis. Wina zbliżone do chilijskich chardonnayów. Być może w przyszłości zmienię zdanie na temat tych win, gdy spróbuję bieżących roczników, lub lepszych producentów. Na ten moment jest tak jak napisałem.

4. Cena wina

Średnia 80-100 PLN co jak na warunki Premier Cru wydają się być śmiesznie niskie. To wina Premier Cru , które najczęściej pojawiające się w hipermarketach – Auchan, Real, Carefour itp… Przy specjalnych okazjach cenowych możemy zakupić takie wino za śmiało 50-60 PLN. Czy to dobra okazja? Każdy musi sam spróbować i się przekonać. Ja wolę wydać 3 x tyle za Fourchaume, ba… nawet 4x tyle za Monte de Tonnere ( by choć raz spróbować o co chodzi w pojęciu wino MINERALNE)

5. Pułapki przy zakupie

Jest 2019… pamiętaj, że te wina nie pije się później niż 5 lat po zbiorach. To co doświadczyłem na własnej skórze to utrata świeżości owocu i „zbutwienie” wina. Dziś – pijemy 2017, za rok 2018. Roczniki w Chablis od 2010 są niemalże wszystkie udane ( z wybitnym 2014). Nie pozwólmy aby nieudane wino sprawiło, abyśmy się stali ABC ( Anything but chardonnay).

6. Food-paring

Tym razem bym spróbował inaczej. Mdło było solo… takie pikantne chilli con carne by na pewno dodało kolorytu i sprawiłoby że z 71/100 mógłbym się pokusić o jakieś 73/100 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *