6 rzeczy o Montee de Tonnerre, które chcesz znać.

1 Czym jest Montee de Tonnerre?

Przeszukujesz sieć w poszukiwaniu Chablis natrafisz na coś niespotykanego… wino 1er Cru droższe od Grand Cru…? Tak to prawda.. to wzgórze Montee de Tonnere. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych „climat” w całym Chablis. To wino nierzadko stawiane na jednym poziomie z jego wielkimi sąsiadami.

2. Położenie ?

To „climat” Premier Cru Chablis leżący na prawym brzegu rzeki Serein. Od północy, zaledwie wąski wąwóz oddziela Montee de Tonnere od ikony win z Chablis – Blanchot. Rejon jest podzielony na trzy sub-rejony: największy – Chapelot oraz mniejsze: Cote de Brechain oraz Piet d’Aloup. Wszystkie mają podobieństwa – podłoże bogate w wapień kimerydzki oraz różnice wynikające z różnej ekspozycji na promienie słoneczne. Tak więc  winogrady na szczycie wzniesienia – Pied d’Aluoup, które spoglądają na zachód otrzymują więcej słońca od leżących niżej Chapelot (na południe) oraz Cote de Brechain (na zachód) (rysunek 1).

Location of Montee de Tonnerre (picture comes from weinmax.com)

3. Charakter wina.

Przede wszystkim kredowa wręcz mineralność o czym przekonałem się pijąc William Fevre Premier Cru Montee de Tonnerre 2015r. Wynika ona z geologii – wapień kimerydzki + skamieniałości tu i ówdzie. Po drugie – mało nut kwiatowych i owocowych – wynikające z mniejszej ekspozycji na promienie słoneczne niż np. Fourchaume. Dojrzewając – a może stać w winiarce długie lata,  nabierają aromatów miodu i orzechów włoskich.  

4. Potencjał starzenia.

Najdłuższy wśród wszystkich Premier Cru –  idealny do odłożenia w piwniczce/winiarce na 10…. 15… może i nawet 20 lat. Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej poczekać z tymi winami, gdyż młode np. z 2015 roku, mogą nie powalić na kolana 😊

5. Z czym jeść?

Przy doborze potrawy musimy zdać sobie sprawę jak mineralne jest to wino. Idealne będą produkty posiadające muszel – mule w sosie z białego wina, ostrygi itp… Muszle, muszle i jeszcze raz muszle…. Sos musi być lekko kwaskowaty, by wino nie wydało się mdłe i nijakie.  

6. Ceny?

Średnia cena 300 PLN – dane z winesearch.com ! To zawrotna kwota, która niestety zobowiązuje… a jak się okazało w moim przypadku…. rozczarowuje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *